Gospodarka wodna
Na terenie gminy 90% miejscowości wiejskich oraz byłych PGR-ów posiada zbiorowe ujęcia wody oraz sieć wodociągową zbiorowego zaopatrzenia. Istniejące ujęcia wody pokrywają w większości potrzeby wody pitnej, są zagospodarowane, posiadają hydrofornie i stacje uzdatniania wody.
Teren gminy Kolno posiada dość duże zasoby wód wgłębnych, szczególnie w południowo-wschodniej części gminy (rejon miejscowości Otry, Oterki, Wólka, Bęsia) oraz w jej części wschodniej (rejon Tejstym, Kruz, na wschód od Lutr oraz – w mniejszym stopniu – rejon Kolna), gdzie wydajność poszczególnych studni osiąga ca 40-100m3/h.
Część północna (rejon Koprzywnika, Wysokiej Dąbrowy) posiada gorsze warunki hydrogeologiczne, a studnie posiadają wydajność do kilkunastu (lub nieco więcej) m3/h.
Południowa i środkowa część obszaru gminy, w obrębie której leży większość wymienionych wyżej obszarów, wchodzi w skład jednego z głównych, wstępnie rozpoznanych, zbiorników wód podziemnych w Polsce. Jest to miedzymorenowy zbiornik nr 208 Biskupiec.
W części miejscowości, w szczególności na północno-zachodniej gminy ludność zaopatrywana jest w wodę z indywidualnych źródeł – studni wierconych i kopanych. Dotyczy to zabudowy rozproszonej. Jakość uzyskiwanej wody wymaga uzdatniania z uwagi na ponadnormatywne ilości Fe i Mn.
Zgodnie z Narodowym Spisem Powszechnym z czerwca 2002r. ludność ogółem w mieszkaniach wynosiła 3516 osób w tym:
- korzystająca z sieci wodociągowej zbiorczej – 2545 osób
- korzystająca z ujęć własnych – 621 osób
Wodociągi zbiorowe
Bęsia – miejscowość zwodociągowana w 100% siecią wodociągową rozdzielczą z ujęcia wody w Bęsi. Z powyższego ujęcia zaopatrywane są miejscowości:
Bęsia
Górowo
Wólka
Oterki
Długość tej sieci wynosi:
- 10,7 km - sieć wodociągowa rozdzielcza
Stan techniczny tej sieci jest dobry.
Przy ujęciu wody w Bęsi składającym się z 2-ch studni wierconych o wydajności Q = 75 m3/h znajduje się stacja uzdatniania wody , której wydajność wynosi 336 m3/d.
Obecnie na powyższym ujęciu produkcja wody wynosi 91,8 m3/d, a sprzedaż wody 90,9 m3/d.
Samławki – miejscowość Samławki zaopatrywana jest w wodę z wodociągu zbiorowego i jest zwodociągowana w 100%.
Z powyższego ujęcia zaopatrywane są miejscowości:
Samławki
Kabiny
Kominki
Długość tej sieci wynosi:
- 6,5 km - sieć wodociągowa magistralna
- 16,3 km - sieć wodociągowa rozdzielcza
Stan techniczny tej sieci jest dobry.
Przy ujęciu wody w Samławkach składającym się z 2-ch studni wierconych o wydajności Q = 30 m3/h znajduje się stacja uzdatniania wody, której wydajność wynosi 480 m3/d.
Obecnie na powyższym ujęciu produkcja wody wynosi 30,1 m3/d, a sprzedaż wody 29,6m3/d.
Lutry – miejscowość zwodociągowana w 100% siecią wodociągową rozdzielczą z ujęcia wody w Lutrach. Z powyższego ujęcia zaopatrywane są miejscowości:
Lutry
Wągsty
Długość tej sieci wynosi:
- 7,2 km - sieć wodociągowa rozdzielcza
Stan techniczny tej sieci jest dobry.
Przy ujęciu wody w Lutrach składającym się z 2-ch studni wierconych o wydajności Q = 50 m3/h znajduje się stacja uzdatniania wody, której wydajność wynosi 443 m3/d.
Obecnie na powyższym ujęciu produkcja wody wynosi 59,7 m3/d, a sprzedaż wody 59,2 m3/d.
Tejstymy – miejscowość zwodociągowana w 100% siecią wodociągową rozdzielczą z ujęcia wody w Tejstymach. Z powyższego ujęcia zaopatrywane są miejscowości:
Tejstymy
Kruzy
Długość tej sieci wynosi:
- 3,1 km - sieć wodociągowa magistralna
- 9,7 km - sieć wodociągowa rozdzielcza
Stan techniczny tej sieci jest dobry.
Przy ujęciu wody w Tejstymach składającym się z 2-ch studni wierconych o wydajności Q = 46 m3/h znajduje się stacja uzdatniania wody SUW, której wydajność wynosi 516 m3/d.
Obecnie na powyższym ujęciu produkcja wody wynosi 40,8 m3/d, a sprzedaż wody 40,3 m3/d.
Wodociągi wiejskie
Kolno – ośrodek gminny w pełni zwodociągowany siecią wodociągową rozdzielczą dł. 3,1km z ujęcia wody zlokalizowanego w obrębie miejscowości.
Stan techniczny tej sieci jest zadowalający. Konieczna sukcesywna modernizacja sieci wodociągowej wykonanej z AC.
Przy ujęciu wody składającym się z 2-ch studni wierconych o wydajności - 48 m3/h znajduje się stacja uzdatniania wody SUW, której wydajność wynosi 552 m3/d.
Obecnie na powyższym ujęciu produkcja wody wynosi – 36,7 m3/d, a sprzedaż wody – 36,2 m3/d.
Na pozostałym terenie (zabudowa rozproszona) zaopatrzenie wodę odbywa się z ujęć indywidualnych: studni kopanych lub wierconych bez zbiorczych sieci wodociągowych.
Ostatnia aktualizacja: 16-10-2004, 20:40
|
Wersja treści: 1
(+ Rejestr zmian)
|
Andrzej Zych
|
drukuj
wyślij znajomemu
|