KURHAN - badania wykopaliskowe cmentarzyska kurhanowego w Samławkach

 


                  Od 02 lipca archeolodzy i studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem mgr Agnieszki Jaremek, prowadzą badania na cmentarzysku kurhanowym położonym w lesie, na południe od miejscowości Samławki w gminie Kolno.


               Cmentarzysko pochodzi z wczesnej epoki żelaza i należało do ludności identyfikowanej z zachodnim odłamem Bałtów. W obrębie nekropoli znajduje się sześć kopców, o wymiarach 10 metrów średnicy i 1,5 metra wysokości, zbudowanych w konstrukcji kamienno-ziemnej.


            W sezonie 2012 badaniami objęto jeden kurhan, w którym po usunięciu wierzchniej warstwy nasypu zarejestrowano dookolny, monumentalny krąg kamienny, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa zawierająca groby ciałopalne. Szczątki ludzkie zalegały w glinianych popielnicach, rozmieszczonych na prostokątnym bruku kamiennym przykrytym obstawą kamienną w formie kopuły. Stan zachowania pochówków pozwala na identyfikacje co najmniej 6 grobów, a wstępna analiza materiałów zabytkowych i konstrukcji wewnętrznej na datowanie kurhanu w przedziale pomiędzy V-IV wiekiem p.n.e.


           Prace dokumentacyjne na cmentarzysku prowadzone z użyciem technik fotogrametrycznych i scaningu laserowego, co umożliwi po zakończeniu badań  trójwymiarową wizualizację i animację konstrukcji i zawartości kurhanu. Dzięki tym technikom możliwa będzie pełna rekonstrukcja wnętrza kopca, a w przyszłości pozostałych, których przebadanie planowane jest w kolejnych sezonach wykopaliskowych.


           Z inicjatywy Nadleśnictwa Mrągowo i Urzędu Gminy Kolno planowane jest stworzenie na terenie cmentarzyska parku archeologicznego popularyzującego starożytne dziedzictwo regionu.


Agnieszka Jaremek


ZDJĘCIA


wykopaliska3                                                                                                                                                                                                                                     wykopaliska4                                                                                                                                                                                                                          wykopaliska2                                                                                                                                                                                                                                     wykopaliska1




Drukuj artykuł
Zamknij